ulan2

 

 Cmentarze zdobią pamięci pomniki
Pośród nich: zwykłe, z marmuru, grobowce;
Jednak są takie bez kontaktu z nikim
Tam trudno chociaż jeden płomień dostrzec!

W miejscach niektórych usypany piasek
Przemawia o kimś za życia kochanym,
Tabliczki rdzawe zapłakane czasem :
Napis wskazuje - leży tu nieznany.

Gdzieniegdzie z drewna krzyże połamane
Albo w ostatnich przewrócone siłach,
Drążą sączącą zapomnienia ranę
Wciąż przypominają: tu jest mogiła!

Powstaną kiedyś tamtych zmarłych dusze
Zapytają: czy je jeszcze pamiętasz,
Pamięci wrócą może choć okruszek
Droga na cmentarz już nie będzie kręta.

 

 Dzięki przychylności Wójtowi Gminy Osielsko Panu Wojciechowi Sypniewskiemu otrzymaliśmy świeczki, oraz chorągiewki w kolorze narodowym, które złożyliśmy na mogiłach żołnierzy w gminie oraz w Dolinie Śmierci w Bydgoszczy.

W dniu 25.10.2011 mieliśmy honor uczestniczyć w porządkowaniu grobów Powstańców Wielkopolskich, żołnierzy z lat II Wojny Światowej oraz Dolinie Śmierci - miejscu masowego mordu i jednocześnie grobu mieszkańców Bydgoszczy z 1939 roku.

Symboliczne znicze oraz wiązanka kwiatów została złożona przy mogiłach:  powstańca z 1863 r Pana Władysława Kierońskiego.

Franciszka Mrągowskiego, który zginął we wrześniu 1939 roku.

Jerzego Ossowskiego ppor. artylerii Wojska Polskiego poległego w 1939 r.

Henryka Kolańczyka – leśniczy, który  poległ w 1939 r.

Szczepan Babiński – żołnierz wojska Polskiego, który  poległ na polu chwały w 1939r w miejscowości Zdroje.

Z.E Bojarskiego – który został zastrzelony po powrocie do domu w mundurze żołnierza Polskiego przez Selbstschutz w dniu 16.09.1939r. 

thumb_IMG_7078 thumb_IMG_7122

 

 Dolina Śmierci – miejsce masowego mordu i jednocześnie grobu mieszkańców Bydgoszczy i okolic wymordowanych jesienią 1939 r. przez członków pomorskiego oddziału Selbstschutzu oraz SS-manów z oddziału Einsatzkommando 16. Fordońska "Dolina Śmierci" jest największą zbiorową mogiłą na terenie Bydgoszczy, a zarazem stanowi najbardziej znany symbol martyrologii mieszkańców miasta.

 

  thumb_IMG_6933  
thumb_IMG_6940 thumb_IMG_6979 thumb_IMG_7014

 

W dniu 31.X. na cmentarzach Nowofarnym znajdującym się na ul. Altyleryjskiej 10 oraz na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej zapalono znicze na grobach żołnierzy poległych w latach 1920 - 1939r.

Zadanie mogliśmy wykonać dzięki Komitetowi Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Województwa Kujawsko - Pomorskiego - Pomorskiego w Kujawsko - Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

 

thumb_IMG_7151 thumb_IMG_7166 thumb_IMG_7182
  thumb_IMG_7199  

 

Wileńska Rossa to jedna z nekropolii narodu polskiego, zwana też księgą jego dziejów, w dniu Wszystkich Świętych została rozświetlona coroczną akcją "Światełko dla Rossy". Około 2,5 tys. Zniczy, zebranych przez miejscowych Polaków oraz ze środków ofiarowanych przez rodaków z Macierzy, zapłonęło na grobach wileńskiej nekropolii.

 

Niestety nie na wszystkich. Zespół cmentarny w wileńskiej dzielnicy Rossa liczy, bowiem około 26 tys. grobów. Większość z nich zdewastowanych, pokrytych mchem i całunem historii niszczeje w zapomnieniu...

 

Wilno… Gdy na który z pagórków się wejdzie, ku niebu przez mgłę parów błyszczą do góry wieżyce, wieżyczki, na których, gdy dzwony zadzwonią, nie wiadomo, czy się skarżą, czy o łaskę proszą, czy tęskny tylko do nieba głos wznoszą. Miłe miasto…Miłe mury, co mnie dzieckiem niegdyś pieściły, co kochać wielkość prawdy uczyły.

Józef Piłsudski

 

  thumb_rossa_matka_i_serce_marszalka  
thumb_rosa_11 thumb_rosa_61 thumb_rosa_509
thumb_rossa11 thumb_rossa6ZW thumb_rossaJB

Na Grodzieńszczyźnie polskie miejsca pamięci odwiedzane są przez miejscowych Polaków i dyplomatów, którzy stawiają znicze na polskich grobach rozsianych po całym kraju.

 

 

Żyjący we Lwowie Polacy, dyplomaci i duchowni w Dniu Wszystkich Świętych oddali hołd pamięci rodakom, którzy spoczywają na cmentarzach w tym kraju. Najważniejsze z nich to dwie nekropolie katyńskie, w Bykowni i Charkowie, oraz Cmentarz Łyczakowski we Lwowie.

 

Jak co roku we Lwowie przeprowadzono w czwartek akcję "Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego", w ramach której na grobach zapłonęło 40 tysięcy zebranych w Polsce zniczy.

Dzięki uprzejmości Pana Janusza Balickiego – wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie przedstawiamy Państwu poniższe zdjęcia.

thumb_DSC09319 thumb_DSC09320 thumb_DSC09321
thumb_DSC09326 thumb_DSC09328 thumb_DSC09338
thumb_DSC09334 thumb_DSC09339 thumb_DSC09340
thumb_DSC09341 thumb_DSC09348 thumb_DSC09353
     

 

Lwów! - któreż polskie serce nie drgnie na to miano.