ulan2

 

Witaj Majowa Jutrzenko

 

Witaj majowa jutrzenko

świeć naszej polskiej krainie

uczcimy ciebie piosenką

która w całej Polsce słynie

Ref. Witaj Maj 3 maj

dla Polaków błogi raj

Nie żąd braci naszych cisnął

Gnuśność w ręku króla spała

a ten trzeci maj zabłysnął

i nasza Polska powstała

Ref. Wiwat maj, piękny maj

wiwat wielki Kołłątaj

Tam w łazienkach jest ruina,

w których Polak pamięc chował

Tam za czasów Konstantyna

szpieg na nasze łazy czatował

Ref. I gdy nadszedł 3 maj

kajdanami brzęczał kraj

W piersiach rozpacz uwięziona

w listopadzie wstrząsła

serce staje Polska z grobu łona

pierzchają sie dumni morderce

 

thumb_800px-Konstytucja_3_Maja thumb_konst thumb_Zaprzysienie_konstytucji_3_maja_rysunek_Jana_Piotra_Norblina
  thumb_Strona_tytuowa_Konstytucji_wydania_z_1791_Piotra_Dufoura  

 

Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją[1][2]. Niektórzy uznają jednak konstytucję Filipa Orlika z 1710 r. lub konstytucję korsykańską z 1755 r. za pierwszą na świecie, a tym samym amerykańską za drugą i polsko-litewską za trzecią.

Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał – z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły, albo magnatów – mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja 3 maja miała wyprzeć istniejącą anarchię, popieraną przez część krajowych magnatów, na rzecz monarchii konstytucyjnej. W tym samym czasie przetłumaczono Konstytucję na język litewski.

Przyjęcie Konstytucji 3 maja sprowokowało wrogość sąsiadów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podczas wojny w obronie konstytucji, Polska zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II została pokonana przez Imperium Rosyjskie Katarzyny Wielkiej, sprzymierzonej z konfederacją targowicką – spiskiem polskich magnatów przeciwnych reformom osłabiającym ich wpływy. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była "ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny".

 

thumb_IMG_3449 thumb_IMG_3454 thumb_IMG_3458
thumb_IMG_3493 thumb_IMG_3497 thumb_IMG_3501
thumb_IMG_3461 thumb_IMG_3463 thumb_IMG_3484
     

 

W godzinach popołudniowych mieliśmy przyjemność uczestniczyć w koncercie Patriotycznym            „Witaj Majowa Jutrzenko", który odbył się w Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Padarewskiego w Bydgoszczy.

Wspaniały program patriotyczny zaprezentował zespół pieśni i tańca" Ziemia Bydgoska"